U PREZIDENTA RUSKA PUTINA SA OBJAVILA BOMBA STRAŠNEJŠIA AKO JADROVÁ

17. mája 2017 | ARCHÍV (NOC SVAROGA), HĽADANIE, VOJENSTVO, VYŠLO INDE

Prinášame zaujímavý pohľad na aktuálnu problematiku.

ZDROJ

Zákerný Putin, žobrácke Ministerstvo zahraničných vecí USA, dravý Pentagon. Dnešný svet je plný tajomstiev a záhad. Napríklad mnohí ľudia sa divia: ako je možné, že Rusko, ktoré má vojenský rozpočet iba 50 miliárd dolárov, dokáže udržiavať strategickú paritu s USA, u ktorých rozpočet Pentagonu prekračuje 600 miliárd!? A ak ešte k tomu pridáme vojenský rozpočet členských krajín NATO, tak dostaneme neskutočne fantastickú sumu, t.j. jeden trilión dolárov! Presne toľko Západ každoročne míňa na svoje vojenské potreby, v prvom rade na tzv. „zdržiavanie ruskej agresie“. Je to 20 ráz viac, ako si môže dovoliť Moskva!

Ale Moskva – hoci je to zvláštne – ani len nepomýšľa na strach. „V budúcich 3,5 rokoch úderný potenciál ruských vysokopresných zbraní, ktorými sa prezbrojujú naše Ozbrojené sily, vzrastie štvornásobne“ – povedal Putin v Kremli 23. marca 2017, keď pozdravil generálov a admirálov menovaných do najvyšších veliteľských postov. Minister obrany Ruska Sergej Šojgu ešte v roku 2013 upozornil, že k roku 2021 sa množstvo našich vysokopresných rakiet s veľkým doletom zväčší až 30 násobne!

Americkí „jastraby“ v Pentagone, počujúc takéto vyjadrenia zosmutneli, ale ako sa vraví, nie „ako deti“. Ide o to, že ešte pred jeden a pol rokom ekonómovia vo vtedajšej vláde prezidenta Obamu vypočítali, že nato, aby vyvinuli prostriedky iba proti ruským raketám Kaliber, budú musieť v najbližších 15 rokoch investovať doplniteľný – vidíte dobre – jeden trilión dolárov! A teraz sa ešte viac vyjasnilo: ak by tu mali pridať naše raketové systémy Bastion a Iskander, tak pre Trumpovu vládu táto už fantastická suma vzrastie minimálne dvojnásobne – t.j. na 2 trilióny dolárov!

Možno súhlasiť, je prečo sa chytať za hlavu.

Skrátka to vyzerá tak, že u Putina sa objavila bomba strašnejšia ako jadrová – bomba finančná, ktorá hrozí tým, že rozhodí blahobyt sýteho Západu tak, že ho zničí neúmernými nákladmi na odrazenie neúprosne rastúcej „ruskej hrozby“. Ale naši vnútorní skeptici a „všetko zatracujúci“ odmietajú tomu uveriť. Upadli do paniky a tvrdia: „Pri takom pomere nákladov Rusko nemá jedinú šancu postaviť sa Západu vo vojenskej oblasti. Proti faktom sa špekulovať nedá. Všetky reči o rastúcej moci Moskvy sú iba lžou a tupou propagandou Kremľa.“

Skutočne, fakty sú priamou rečou. Ale reálne fakty treba vedieť odlíšiť od pokútneho žonglovania. Hej, vojenské rozpočty krajín NATO sú ohromné. Okrem toho ešte v najbližšom čase začnú rásť zvýšenými tempami. Agentúra Reuters nedávno oznámila, že prezident Trump rozhodol o tom, že už v nasledujúcom roku sa vojenský rozpočet Pentagonu zvýši o 54 miliárd dolárov. Keď Trump v Kongrese predniesol programovú reč, tak pred celým svetom oznámil „najväčší nárast vojenskej moci Spojených Štátov“, ktorý sa má skončiť „vybudovaním najsilnejšej armády v histórii ľudstva“.

V skutočnosti však Washington nemá žiadne zvyšné peniaze, ale zato má ohromný každoročný deficit rozpočtu na 800 miliárd dolárov a gigantický štátny dlh na 20 triliónov, ktorý mimochodom rastie ako droždie. Za týchto okolností možno predpokladané zvýšenie nákladov Pentagonu dosiahnuť iba za cenu tzv. „vnútorných rezerv“, t.j. okradnutím iných amerických ministerstiev a inštitúcií. Preto už aj bolo oznámené, že programy americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia budú značne znížené. Krátené však bude aj všemohúce Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré príde o značné prostriedky na „zahranično-politickú pomoc“ spojencom USA.

Avšak oných doplnených 54 miliárd pre Pentagon nebude nič extra ohromujúce. Ekonómovia vypočítali, že iba na podporu dnešnej úrovne amerických ozbrojených síl treba každoročne doplniť minimálne 80 miliárd dolárov. Ešte 6. decembra 2016 vtedajší zástupca ministra obrany USA Robert O. Work vyhlásil: „V ozbrojených silách USA je veľmi veľa problémov, ktoré treba riešiť predtým, ako sa možno zaoberať nárastom vojenskej moci. Nato, aby sme iba zalátali diery v našom vojenskom rozpočte, je potrebné každoročne navýšiť na obranu 88 miliárd dolárov. To je to prvé, s čím rátame. Ak tieto peniaze neprídu, tak budeme musieť začať rezať lode a lietadlá, nebudeme mať nič iné na výber…“

Prečo je drevený rubeľ lepší ako papierový dolár. A teraz si pohovorme o hlavnom: ako dokážeme udržiavať vojenskú paritu so Západom, ak na obranu dávame 20 raz menej ako blok NATO? Jednoducho dokážeme. Veď všetky reči o „žobráckom Rusku“ s neúprosne sa znižujúcim vojenským rozpočtom je iba obyčajné táranie. Ako hovoria kúzelníci: „Dávajte pozor na ruky páni!“

Za prvé, my máme úplne inú vnútornú štruktúru nákladov na obranu. Ak Američania míňajú na vedecké výskumy, skúšobno-testovacie práce a výrobu novej techniky menej ako tretinu svojho vojenského rozpočtu, tak my považujeme túto oblasť za najvyššiu prioritu a vydávame na vývoj našich Ozbrojených síl viac ako dve tretiny prostriedkov, ktoré sú určené pre Ministerstvo obrany. A navyše podiel takýchto prostriedkov, určených na štátny program obrany neustále rastie. V roku 2013 ich bolo 30%, v roku 2014 už 44%, a v roku 2015 celkovo 62%. V tomto roku sa podiel ešte zvýši.

Za druhé. Hlavná zložka amerických nákladov – viac ako 66% – pripadá na udržiavanie gigantickej vojenskej infraštruktúry. To znamená viac ako 1 000 vojenských základní po celom svete okrem tých, ktoré sa nachádzajú na území USA. Do tej istej kapitoly patria výplaty a penzie pre 2 milióny ľudí, ktorí patria do stavu Pentagonu, ako aj neudávaný počet vojenských penzistov, ktorí sa zúčastnili vojny v Iraku, Afganistane a v ďalších zámorských „horúcich bodoch“. A my vydávame na tie isté kapitoly nie viac ako 20% nášho vojenského rozpočtu. Veď my nemáme také ohromné štátne zámorské štruktúry, ba dokonca aj v stave Ministerstva obrany je momentálne okolo 850 tisíc vojakov a civilných zamestnancov.

Jednoduchšie povedané, náš vojenský rozpočet je „rozpočtom vývoja“ s jasným dôrazom na maximálne využitie všetkých najnovších vedecko-technických výdobytkov. A vojenský rozpočet USA je „rozpočtom zahltenia“, ktorý veľmi ťažko umožňuje ako tak udržať už existujúcu vojenskú infraštruktúru, techniku a zbrane.

Ale ani to nie je všetko. Hlavné je hľa toto: náš rubeľ, keď pracuje v oblasti vojensko-priemyselného komplexu, je závratne nedocenený. Veď oficiálnu hodnotu valút určuje burza, t.j. valutoví špekulanti. Ale v našom obrannom priemysle funguje plánované hospodárstvo, v podstate tak, ako to bolo za čias ZSSR. Napríklad 17. februára 2017 vyšlo ďalšie nariadenie vlády n°208, ktoré sa nazýva „O štátnej regulácii cien na výrobu dodávanú na základe štátnych obranných objednávok“. Náš vojensko-priemyselný komplex nie je orientovaný na maximálny zisk, ale na tzv. kritérium „náklady/efektívnosť“. Znamená to na výrobu maximálneho možného počtu kvalitnej, ale lacnej vojenskej techniky. Preto aj vzťah rubľa k doláru je tu úplne iný…

Nuž pripusťme – povedia čitatelia. Ale čo – pýtajú sa – to v praxi znamená?

Hľa čo. Kurz dolára voči rubľu je za posledné obdobie okolo 1:60. V nejakých oblastiach – povedzme vo sférach služieb – to možno tak aj je. Znamená to, že v našom hoteli dostanete také služby ako v americkom hoteli za 1 dolár za 60 rubľov. Je to možné, nebudem sa hádať. Ale v oblasti obrany je pomer valút úplne iný. Aby sme vyrobili toľko vojenskej produkcie ako môže Amerika za 1 dolár, vôbec neopotrebujeme 60 rubľov, ale oveľa menej. Koľko? To sa dá dozvedieť tak, že porovnáme cenu americkej zbrane na svetovom trhu a cenu analogického zbraňového systému pre naše Ozbrojené sily. Jednoducho povedané, porovnáme: koľko pýtajú Američania za svoj tank alebo lietadlo, keď ho predávajú svojim spojencom a koľko vyjde tank alebo lietadlo takej istej kategórie, ktoré je vyrobený v Rusku, keď sa dodá nášmu Ministerstvu obrany.

A vtedy sa ukážu prekvapivé veci. Uvidíme, že kurz dolára voči rubľu je vo vojenskej oblasti nie 1:60, ale maximálne 1:10! A ak to prepočítame čestne, tak pri prepočte podľa parity kúpyschopnosti je ruský vojenský rozpočet nie 50, ale minimálne 300 miliárd dolárov! A tu je to tajomstvo, ako my, takí chudobní, udržiavame strategickú paritu s bohatým Západom…

Ba čo viac, ak náš reálny vojenský rozpočet celkovo dosahuje polovicu amerického, tak údelné vojenské náklady máme dokonca vyššie ako v USA. Veď počet našich vojakov je 2,2 razy menší ako má Pentagon. Znamená to, že v skutočnosti na výstroj, výcvik a udržiavanie jedného vojaka Ruska platíme dokonca viac ako USA!

Nuž hľa, tu je príčina našich úspechov. Našich víťazstiev v Sýrii, nášho prielomu v prezbrojení Armády aj Námorníctva, nášho líderstva vo vývoji nových generácií zbraní, ohromného obnovenia našej vojenskej infraštruktúry a ďalších „nevysvetliteľných“ javov v oblasti vojensko-strategickej rovnováhy síl za posledných 10 rokov.

17.05.2017

NAŠI PARTNERI: