Včera bola na americkom portáli Airforcetimes uverejnená zaujímavá informácia. Zaujímavá najmä preto, lebo sa týka umiestnenia útočných zložiek amerických vzdušných síl aj na Slovensku.
Možno sa niekomu nebude páčiť názov článku, pretože sa odvolávame na povolenie Bratislavy… je to však normálne. V médiách sa bežne hovorí napríklad „Washington oznámil“, „Moskva reagovala“, „Peking vyhlásil“ a podobne. Teda tak je tomu aj teraz – nie Slovensko, ale Bratislava rozhoduje. Ostatní máme akurát tak oči pre plač. Nikto sa nás nepýta… ale volili sme ich.
Vari krátke zamyslenie – veď treba nazývať veci pravými menami. Rodení Bratislavčania patria – samozrejme – do Bratislavy. Práve tak patria Košičania do Košíc, Bystričania do Banskej Bystrice a podobne. Problém je iba ten, že po každých voľbách pribúda v Bratislave množstvo všakovakej kariéristickej hávede z celého Slovenska – a teda aj z Východu a Stredu – ktorá sa pripája k tam už existujúcej „elite“. Volili sme ich, tak prečo by nežili na náš účet. Nemôžeme sa sťažovať – súhlasili sme. Často ich rozpoznáme podľa autoznačiek BL…
A títo „vyvolení“ majitelia Slovenska už z Bratislavy vládnu nejedno volebné obdobie. Na Východe by sa mali spamätať práve Východniari – veď čo takého vykonala strana a vláda v Bratislave pre nás na Východe? Aktuálny minister hospodárstva – Košičan – patrí medzi veľkých „podporovateľov“ Východu. Vyzerá to tak, že najskôr si z pozície ministra životného prostredia vybavil pre svoje ťažobné firmy – ide o najväčšie firmy na barbarský výrub lesov na Slovensku – všetky možné aj nemožné povolenia a výnimky, v čom – mimochodom – pokračuje dodnes. No a v pozícii ministra hospodárstva „umiestňuje“ zahraničné výrobné kapacity kade-tade, len nie na Východ. Spomeňme len brilantné akcie tejto vládnej garnitúry ohľadom automobilového priemyslu (došli „až“ po Nitru) a napríklad dve lokality pre americký Amazon. Keďže sa ukazuje nedostatok pracovných miest aj pre nové linky automobilového priemyslu, začínajú s politikou sťahovania Východniarov – presnejšie aj Banskobystričanov – na Západné Slovensko. Veď jednoduchšie je „vysťahovať“ Východniarov a Stredoslovákov na Západné Slovensko ako umiestniť čo i len jedinú automobilku do Prešovského či Košického kraja. Výsledok? Vytváranie celých HLADOVÝCH DOLÍN na Východnom Slovensku v rámci oficiálneho vládneho programu… Vynára sa otázka – komu je výhodné vyprázdnené Východné Slovensko? Pre koho ho chystajú?
Sympatické je iba to, že Východniari radšej idú pracovať do Západnej Európy za západné platy než podriaďovať sa novodobému rabstvu vo vlastnej zemi v prospech „strany a vlády“.
Naši „národniari“ z SNS majú pod kontrolou „národné“ vzdelávanie – a deťom v školách klamú o skutočnej podstate SNP. Môžeme to dokonca považovať za vyložené zneucťovanie pamiatky všetkých tých občanov našej krajiny, ktorí zomreli v boji proti fašizmu. Ďalej, kapitán slovenskej armády vystupuje v ruskej Dume s peknými rečami – a nie náhodou práve jeho rezort by mal niečo vedieť o nových, dohodnutých aktivitách s americkou armádou na Slovensku? „Dobrá“ správa pre Východ je vari v tom, že nakoniec sa BLaváci – bohužiaľ aj na úkor rodených Bratislavčanov – dobehli sami. A my v ďalších voľbách nezabudnime, že nie iba Smer vládol…
Trvalá priorita Západného Slovenska sa nakoniec môže ukázať preň osudovou. NATO ani neskrýva svoje agresívne plány proti Rusku a v prípade otvoreného vojenského konfliktu dnes sotva pôjde o klasické vojenské operácie, ani o hollywoodske scenáre. Slovensko síce v NATO je, ale je verejným tajomstvom, že nie veľmi vážne. Naša strana a vláda však urobila krok, za ktorý budeme v prípade otvoreného konfliktu neodvratne platiť. V roku 2016 – podľa amerických zdrojov – doviezli Američania do Európy viac zbraní a vojenského materiálu než predtým za 20 rokov. Už predtým bolo známe, že v Európe mali USA umiestnených niečo nad 200 jadrových bômb voľného pádu – teda takých, ktoré sa zhadzujú z lietadiel. Dnes ich sotva bude iba toľko. Čo to prakticky znamená? Že na každom NATO letisku v Európe môžu byť takéto bomby pripravené. Kým na „iba“ slovenských NATO letiskách to nebolo veľmi pravdepodobné, na letiskách, ktoré priamo používajú americké vzdušné sily je takéto riziko už neprijateľne vysoké. Takže Slovensko zviditeľnili, teraz sa stalo cieľom ruskéhoch raketového protiúderu na 100%. Úprimnú sústrasť.
Ak by argumentovali, že veď „vojna aj tak nehrozí“… žeby umiestňovanie viac a viac slamy do blízkosti ohňa bolo akurátnou protipožiarnu prevenciou?
Možno že motiváciou boli aj kontrakty na realizáciu zákazok americkej armády pre firmy blízke vládnej koalícii. Výsledok však ostáva rovnaký.
Ak by došlo na vojenské riešenie aj v Európe, jednou z najpravdepodobnejších verzií je nasadenie litosférickej zbrane. A ako bude potom vyzerať Západné Slovensko sa tiež dá ľahko odhadnúť. Vráťme sa však k americkej správe.
Pentagon dostane v roku 2018 viac ako 200 miliónov USD na stavbu a modernizáciu amerických vojenských základní v európskych krajinách. Dôvodom je potreba „zdržiavať“ Rusko.
V Bielom dome odobrili rozpočet USA na nasledujúci rok. Tento umožní veleniu Vojenského letectva nakúpiť za hranicami USA pozemky a stavať na nich vojenské objekty. Okrem toho je v dokumente už priamo vyčlenených 214 miliónov dolárov na zabezpečenie niekoľkých takýchto objektov v krajinách Východnej Európy – ide o Maďarsko, Litvu, Rumunsko, Slovensko a Estónsko aj Španielsko a Nórsko. U nás ide o lokality Malacky a Sliač. Stredoslováci teda dostanú „darček“ tiež.
Celá myšlienka je o riešení „hrozby zo strany Ruska“. Preto budú na týchto vojenských základniach NATO umiestňované stíhačky piatej generácie F-22 Raptor a stíhacie bombardéry F-35 Strike Fighter. Je to naozaj potrebné, lebo hrozba Ruska je skutočne reálna. Pre istotu si ju pripomeňme:
A umiestnením nových „oporných bodov odstrašovania“ sa tento stav len zhoršuje.
Podľa horeuvedeného amerického zdroja niekoľko Raptorov F-22 už bolo v r. 2015 umiestnených na leteckej základni Amari v Estónsku. Okrem nich aj lietadlá-tankery počas letu KC-135. Je to jedna z najvhodnejších vojenských základní, na ktorej môžu byť umiestnené stíhačky piatej generácie.
V tom istom mesiaci boli na leteckej základni v maďarskom Kecskemete umiestnené stíhačky F-15 Eagle zo 123. Mimoriadnej Bojovej Letky. Išlo o dočasnú relokáciu zo základne Campia Turzii v Rumunsku.
V luxemburskom Saneme je tiež základňa amerických Vzdušných síl – Zásobovací objekt pre oblasť Strednej Európy. Zároveň tam sídli 86. letka Materiálového zabezpečenia, ktoré je súčasťou 86. leteckého pluku z leteckej základne Ramstein v Nemecku.
Do námornej leteckej základne v Islandskom Keflaviku bude investovaných viac ako 14 miliónov USD na výstavbu nových hangárov, ktoré sú určené pre protiponorkové lietadlá amerického námorníctva P-8 Poseidon. No a u nás to bude „kšeft“ za 24 miliónov USD v Malackách a 22 miliónov v Sliači:
A čo na to Rusko? Veď iba idiot by čakal so založenými rukami na moment, ktorý bude pre NATO jednostranne výhodný. O zjednotenom viacúrovňovom systéme PVO v Rusku sme písali nedávno. Skompletizovanie systému je naplánované na rok 2020, pričom je navrhnutý a realizovaný ako jednotný komplex všetkých systémov PVO v jednom celku. Týmto dáva Rusko asymetrickú odpoveď na to, čo sa aktuálne odohráva aj na jeho juhovýchodných hraniciach. KĽDR nepredstavuje pre Rusko hrozbu, ale na vojenskej základni v Južnej Kórei už sú rozmiestnené americké prostriedky PVO THAAD – a tie už predstavujú potenciálnu hrozbu. Ostatne obavy vyjadruje aj Čína.
Dňa 18. decembra 2017 oznámilo ruské Ministerstvo obrany, že v piatok uvedie do bojovej služby dve nové divízie S-400, a to vo Vladivostoku a v Zelenogorsku (Leningradská oblasť RF). Ministerstvo zároveň oznámilo, že v najbližšom čase budú realizované praktické testovacie procedúry činnosti týchto zbraňových systémov, čo je súčasťou postupu uvádzania komplexov do plnej bojovej pripravenosti…
Ruské systémy PVO S-400 sú považované za najlepšie systémy vo svete. Najbližším analogickým systémom je americký Patriot a izraelská „Železná kupola“. Avšak americký Patriot bol navrhnutý ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a hoci bol aj neraz modernizovaný, k S-400 sa stále ani len nepribližuje. Izraelský systém bol navrhnutý na obranu územia pred neriadenými taktickými raketami krátkeho doletu.
Ruské S-400 sú určené na ničenie všetkých moderných aj ešte iba vyvíjaných prostriedkov vzdušného aj kozmického útoku. Komplex zasahuje ciele do 400 km a taktické balistické rakety do vzdialenosti 60 km (t.j. rakety s plochou dráhou letu), lietadlá taktického aj strategického letectva či manévrujúce bojové hlavice balistických rakiet. Radar včasného varovania tohto systému má dosah nad 600 km. Na Západe už prišli k uzáveru, že systémy S-400 spolu so systémami ISKANDER a pobrežnými protilodnými systémami triedy BASTION efektívne vytvárajú ruskú „Zónu zákazu vstupu“. Jej podstata je v tom, že vojská NATO sa nemôžu v akčnom rádiuse ruskej Zóny nachádzať ani premiestňovať „bez rizika neprijateľného poškodenia“.
Táto obávaná ruská „Zóna zákazu vstupu“ znamená, že vojská NATO strácajú možnosť priblížiť sa k hraniciam RF na určitú vzdialenosť. Ale je to pre nich (teda „naše“ NATO) ešte horšie. Ruský segmentovaný systém neumožňuje zahraničným vojskám vykonať žiadne manévrovanie. Znamená to, že systém kontroluje akýkoľvek pohyb na vzdialenom prístupe, čo znemožňuje okamžité, neočakávané a skryté útoky, alebo nespozorované premiestňovanie potenciálne nebezpečných technických prostriedkov alebo vojenských zoskupení.
Naša strana a vláda odsúhlasila rozmiestnenie základní amerického útočného letectva na našom území. Určite si niektorí medzi nimi už mädlia ruky nad nejedným lukratívnym kontraktom. Ale kto to nakoniec „zaplatí“?
18.12.2017